تاریخ امروز:۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
تمدید بیمه شخص ثالث موتور

تمدید بیمه شخص ثالث موتور

Rate this post

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه نامه های مرتبط با وسایل نقلیه است که در آن بیمه گر، خسارات وارد شده به افراد ثالث (افرادی غیر از راننده خودرو) را در اثر حوادث رانندگی جبران می کند. این نوع بیمه نامه، پوششی اجباری برای کلیه خودروها در ایران است و دارندگان وسایل نقلیه موتوری موظفند در طول مدت استفاده از وسیله نقلیه، بیمه نامه شخص ثالث آن را تمدید نمایند.

تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا اگر خودرویی بدون بیمه نامه معتبر در جاده ها تردد کند و در اثر تصادف یا حادثه ای به شخص ثالثی آسیب وارد کند، راننده باید کلیه خسارات وارده را از جیب خود پرداخت نماید که این امر می تواند بار مالی سنگینی را بر دوش وی تحمیل کند. از این رو تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه به بررسی فرایند و مراحل تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو خواهیم پرداخت.

فرایند تمدید بیمه نامه شخص ثالث موتور

بیمه نامه شخص ثالث خودرو یکی از انواع بیمه نامه های اجباری بوده که طبق قانون، کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری ملزم به داشتن آن در تمامی مدت زمان استفاده از وسیله نقلیه می باشند. این بیمه نامه معمولا دارای اعتبار یکساله بوده و پس از انقضای مدت آن، مالکان خودرو موظفند نسبت به تمدید بیمه نامه اقدام نمایند.

با توجه به اینکه اعتبار بیمه نامه های شخص ثالث معمولا یکساله است، دارندگان خودرو ملزم هستند تا حداکثر دو ماه قبل از تاریخ پایان اعتبار، نسبت به تمدید بیمه نامه خود اقدام کنند. علت الزام قانونی این امر نیز جلوگیری از بروز خلا در پوشش بیمه ای خودرو بوده و در صورت عدم تمدید به موقع، صاحب خودرو باید خسارات احتمالی را از محل منابع مالی شخصی جبران نماید.

البته رعایت این مهلت دو ماهه تنها مربوط به مالکان و رانندگان خودرو نبوده و از سوی دیگر بیمه گران نیز مکلفند که قبل از پایان مهلت اعتبار بیمه نامه ها، مراتب را به اطلاع مشتریان خود برسانند. متداول ترین روش اعلام این موضوع، ارسال پیامک به مالکان خودرو در خصوص لزوم تمدید بیمه نامه شخص ثالث می باشد.

بنابراین هم بیمه گران بر اساس ضوابط سازمانی و هم مالکان خودرو براساس قانون، ملزم به انجام اقدامات لازم جهت جلوگیری از وقوع خلأ بیمه ای در خصوص خودرو می باشند. تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث از الزامات اساسی بوده که نقش مهمی در پیشگیری از خسارات مالی سنگین برای مالک و سرنشینان در اثر حوادث احتمالی دارد.

زمان مناسب تمدید

بهترین زمان برای تمدید بیمه نامه، حداکثر ۲ ماه قبل از پایان اعتبار بیمه نامه فعلی است. شایان ذکر است که اگر تمدید بیمه نامه پس از تاریخ انقضای آن انجام شود، بیمه گر مجاز به اخذ جریمه دیرکرد اقدام می نماید.

مدارک مورد نیاز

 

۱٫ بیمه نامه قبلی (اصل بیمه نامه سال گذشته)

ارائه بیمه نامه قبلی به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز در تمدید بیمه نامههای شخص ثالث خودرو بسیار حائز اهمیت است. بیمه نامه سال گذشته بیانگر وضعیت بیمه ای خودرو در سال های قبل بوده و مبنایی برای تعیین شرایط بیمه در سال جدید محسوب می شود.

در بیمه نامه های قبلی، اطلاعاتی همچون سوابق خسارتی خودرو، میزان فرانشیز ها و کارمزدهای پرداختی، مدت اعتبار بیمه نامه و غیره درج شده است. با بررسی بیمه نامه سال گذشته، کارشناس بیمه می تواند عملکرد بیمه ای خودرو را مورد ارزیابی قرار دهد و به تبع آن، شرایط جدید از جمله میزان حق بیمه و مواردی از این دست را مشخص نماید.

لذا تحویل بیمه نامه قدیمی بلافاصله پس از انقضای آن، گامی ضروری در فرایند تمدید بیمه نامه محسوب می شود زیرا بدون آن امکان محاسبه شرایط بیمه ای منصفانه برای خودرو در سال آتی، وجود نخواهد داشت.

۲٫ کارت خودرو و برگ سبز

کارت خودرو (کارت شناسایی خودرو) و برگ سبز، اسنادی رسمی و قانونی هستند که مالکیت و وضعیت فنی خودرو را مشخص می کنند. در فرایند تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو، ارائه این دو سند به بیمه گر الزامی است تا بتواند وضعیت مالکیت خودرو و اطلاعات اولیه آن را بررسی نماید.

از طریق کارت خودرو، مشخصات و تاریخ ثبت خودرو، تعداد مالکین قبلی و میزان معایب احتمالی خودرو توسط کارشناسان بیمه قابل رویت و بررسی است. همچنین از طریق برگ سبز می توان به مشخصات دقیق فنی خودرو از جمله تیپ خودرو، ظرفیت و نوع موتور، تجهیزات و غیره دسترسی داشت که در محاسبه دقیق نرخ بیمه مؤثرند.

پس کارت خودرو و برگ سبز به عنوان مدارک پایه و اولیه شناسایی خودرو، نقش کلیدی در فرایند بررسی‌های بیمه‌ای و صدور بیمه‌نامه جدید ایفا می‌کنند.

۳٫ کپی کارت ملی و گواهینامه راننده

کارت ملی و گواهینامه رانندگی، دو سند هویتی هستند که برای شناسایی مالک یا راننده خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. در تمدید بیمه نامه شخص ثالث خودرو، ارائه کپی این دو سند برای بیمه گر الزامی است. زیرا از یک سو هدف بیمه گر در زمینه شناسایی طرف قرارداد و احراز هویت وی است و از سوی دیگر، سابقه و شرایط راننده نیز بر میزان حق بیمه تاثیرگذار است.

کپی کارت ملی بیانگر تاریخچه مالکیت خودرو و ثبت سوابق حوادث تصادف در آن بوده و از آن طریق آمار و اطلاعات خسارتی خودرو قابل بازیابی است. این امر در تعیین ریسک بیمه ای خودرو و میزان حق بیمه مؤثر است. در مورد گواهینامه راننده نیز از طریق آن می توان تاریخ شروع فعالیت و سوابق تصادفات راننده را بررسی و بر اساس آن نرخ حق بیمه اعمال نمود.

۴٫ پرداخت هزینه حق بیمه مربوطه

پرداخت به موقع هزینه حق بیمه یکی از الزامات اصلی به منظور صدور و تمدید اعتبار بیمه نامه شخص ثالث خودرو است. پس از طی مراحل بررسی مدارک، شناسایی خودرو و متقاضی، و احراز شرایط بیمه پذیری، کارشناس بیمه مبلغ حق بیمه سال آتی را محاسبه می نماید.

سپس این مبلغ باید پس از اعلام بیمه گر و ظرف مهلت مقرر، توسط بیمه گذار به حساب بیمه گر واریز شود. روش های متداول پرداخت عبارتند از: واریز نقدی، پرداخت اینترنتی، پرداخت از طریق دستگاه کارتخوان و کارت به کارت.

پس از ثبت موفقیت آمیز پرداخت و وصول کامل وجه حق بیمه، بیمه گر نسبت به صدور برگه بیمه نامه جدید اقدام نموده و بدین ترتیب فرایند تمدید بیمه نامه با موفقیت به اتمام می رسد.

مراحل پرداخت حق بیمه

پس از ارائه مدارک به بیمه گر و بررسی اطلاعات توسط کارشناس بیمه، مبلغ حق بیمه سال جدید محاسبه می شود. حق بیمه می تواند بصورت نقدی یا از طریق درگاههای اینترنتی و یا کارت به کارت پرداخت شود. پس از دریافت وجه حق بیمه توسط بیمه گر، برای متقاضی سند بیمه نامه جدیدی صادر می شود.

تفاوت‌های بیمه‌نامه جدید و تمدیدی

بیمه نامه تمدیدی از نظر شرایط و پوشش‌های بیمه‌ای مشابه بیمه نامه سال قبل خواهد بود. البته ممکن است با توجه به تغییر قیمت خودرو، افزایش سن خودرو و تغییر تعرفه‌های بیمه‌ای، مبلغ حق بیمه سال جدید اندکی متفاوت باشد.

همچنین در بیمه نامه تمدیدی، سابقه خسارت‌های احتمالی دوره قبل لحاظ می‌شود؛ به این معنی که چنانچه خودرو در سال گذشته خسارت داشته باشد، ضریب خسارت آن افزایش یافته و به تبع آن مبلغ حق بیمه سال جدید نیز بالاتر خواهد رفت.

بنابراین تفاوت اصلی بیمه نامه جدید نسبت به تمدیدی، در نظر گرفتن سابقه خسارات و تاثیر آن بر مبلغ حق بیمه است.

تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث خودرو، یکی از الزامات قانونی برای دارندگان وسایل نقلیه است که اهمیت بسزایی در پوشش ریسک خسارت به افراد ثالث و خارج از خودرو دارد.

مهمترین نکته در تمدید بیمه نامه، انجام تمدید حداکثر تا ۲ ماه پیش از پایان اعتبار بیمه نامه فعلی است. همچنین باید مدارک مورد نیاز از جمله بیمه نامه قبلی و مدارک خودرو ارائه شود و پس از محاسبه حق بیمه جدید، نسبت به پرداخت آن اقدام شود.

پس از طی مراحل فوق و صدور بیمه نامه جدید، خودرو از پوشش بیمه‌ای شخص ثالث برخوردار بوده و راننده و سرنشینان در برابر خطرات ناشی از حوادث رانندگی مصون خواهند ماند.

اشتراک‌گذاری