تاریخ امروز:۱۲ مهر ۱۴۰۲

بیمه موتور سیکلت و مدارک مورد نیاز آن1402

2/5 - (1 امتیاز)

بیمه موتور سیکلت و مدارک مورد نیاز آن در سال 1402

بیمه موتور سیکلت بیمه ایست که دارندگان موتورسیکلت باید آن را بسیار جدی بگیرند. چراکه در صورتی که پلیس متوجه شود که موتوری بیمه شخص ثالث ندارد، سریعا آن را توقیف خواهد کرد و به پارکینگ منتقل می کند. به همین دلیل بهترین کار این می باشد که برای موتور سیکلت خود بیمه شخص ثالث خریداری کنید. خریداری بیمه شخص ثالث برای موتور سیکلت نکته‌های بسیار زیادی دارد که اگر شما قصد دارید، در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید می توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید:

بررسی انواع بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلت دارای دو نوع کلی می‌باشد که این دو نوع عبارتند از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه. بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در واقع خسارات وارد شده به سرنشینان موتورسیکلت را پرداخت خواهد کرد. همچنین اگر این خسارات جانی باشد آنها را نیز پوشش خواهد داد. نکته‌ای که باید بگوییم این است که اگر دو موتور با هم تصادف کنند، بیمه شخص ثالث خسارات جانی موتورسیکلت مقصر را نیز پرداخت خواهد کرد. این خسارات شامل نقص عضو، از کار افتادگی و فوت می شود. بیمه بدنه موتورسیکلت هرگونه خسارت وارد شده به موتورسیکلت از جمله سرقت، آتش سوزی و همچنین از کار افتادن قطعات در هنگام تصادف را نیز پوشش می دهد.

بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلت

بررسی تعهدات بیمه های موتور سیکلت

در حالت کلی شرکت‌های بیمه برای بیمه موتور سیکلت یکسری تعهدات را ارائه می کنند که این تعهدات از دو نوع جانی و مالی هستند. برای تعهدات جانی شرکت های بیمه معمولاً خسارت جانی و همچنین دیه را به طور کامل پرداخت می کنند. همچنین تمامی هزینه های پزشکی از جمله هزینه های مربوط به رادیولوژی، هزینه های مربوط به عمل و مواردی از این قبیل را پوشش می دهند. تعهدات مالی که شرکت های بیمه ارائه می کنند معمولاً خسارت هایی که به صورت مالی به موتور سیکلت وارد شده است را پوشش می‌دهد. این خسارات مربوط به قطعات از کار افتاده در موتور نیز می شود.

بررسی استثنائات بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

در حالت کلی داشتن بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث اجباری می‌باشد و اگر شخصی فقط بیمه بدنه داشته باشد و تصادف کند، شرکت بیمه دیه پرداخت نخواهد کرد. همچنین فرد موتورسوار، محکوم به پرداخت دیه و همچنین گذراندن حبس می‌شود. نکته دیگری که باید بگوییم این است که اگر فرد موتورسوار برای بار دوم نیز بدون بیمه شخص ثالث تصادف کند، محکوم به دو تا شش ماه حبس خواهد شد. همچنین اگر بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تمام شود و فرد تصادف کند، از روز اتمام بیمه تا روز تصادف جریمه کلی در نظر گرفته خواهد شد و فرد موتورسوار مجبور به پرداخت آن جریمه می‌شود.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت.

یکی از استثنائات بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث این است که اگر شخصی به صورت عمدی با فرد دیگری تصادف کند یا در حالتی که مست است یا مواد روانگردان مصرف کرده است با فردی تصادف کند شرکت بیمه هیچگونه خسارتی پرداخت نخواهد کرد و همه خسارات بر گردن فرد موتورسوار خواهد بود. استثنای دیگری که در رابطه با بیمه شخص ثالث وجود دارد این می‌باشد که اگر فردی موتور سرقت شده را خریداری کند و مطلع باشد که موتور سرقتی است و در همین حال با فردی تصادف کند شرکت بیمه هیچگونه خسارتی را پرداخت نخواهد کرد.

بررسی عوامل تاثیر گذار در هزینه های مربوط به بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث

در حالت کلی برای تعیین قیمت بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث، عوامل مختلفی وجود دارند که این عوامل هرکدام قیمت بیمه را افزایش یا کاهش می‌‌دهند. یکی از مواردی که در هزینه‌های مربوط به بیمه موتور سیکلت تاثیر گذار هستند نوع موتور می باشد. به این صورت که نرخ بیمه برای موتور سه چرخ از موتور دو چرخ بیشتر خواهد بود. مورد دیگر سال تولید موتورسیکلت می‌باشد، هرچه سال تولید موتور سیکلت جدید تر باشد، نرخ بیمه آن موتور کمتر خواهد بود. دلیل این موضوع این می‌باشد که موتور های جدیدتر مشکلات کمتری دارند و به همین صورت کمتر باعث تصادفات می‌شوند.

هزینه های بیمه موتور سیکلت

تعداد سیلندر های موتور از عواملی هستند که بر روی قیمت بیمه تاثیر گذار هستند. در حالت کلی بیمه شخص ثالث موتور سیکلت های دارای سه سیلندر و بالاتر، از موتورسیکلت‌های دو یا تک سیلندر گران تر خواهد بود. در حالت کلی قدرت موتور در قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تاثیر بسیار زیادی دارد. بدین صورت که قیمت بیمه موتور سیکلت هایی که قدرت بسیار زیادی دارند و یا برقی نیستند از سایر موتورسیکلت ها بسیار بیشتر خواهد بود. نکته‌ای که در رابطه با قیمت بیمه موتور سیکلت وجود دارد، این می‌باشد که اگر شما برای چند سال پیاپی بیمه موتور سیکلت را خریداری کنید و در این سال ها هیچ گونه تخلفی نداشته باشید و به هیچ عنوان از بیمه خود استفاده نکرده باشید، از طرف شرکت بیمه به شما تخفیفی داده خواهد شد.

نکات مهم در رابطه با جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث

نکته بسیار مهمی که در رابطه با بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث وجود دارد این می باشد که اگر شما تاریخ سررسید بیمه خود را فراموش کنید و در تاریخ تعیین شده مبلغ مربوط به بیمه خود را پرداخت نکنید، جریمه‌ای برای شما در نظر گرفته خواهد شد. البته نکته‌ای که وجود دارد این می‌باشد که اگر شما برای چند سال پیاپی در تاریخ سررسید بیمه خود را پرداخت کرده باشید، برای یکسال جریمه دیرکرد شما را نادیده خواهند گرفت.

بیمه موتور

مدارک مورد نیاز برای تهیه بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث

در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای تهیه بیمه شخص ثالث موتور سیکلت برای شرکت های مختلف متفاوت می باشد. اما به صورت کلی یک سری مدارک نیاز می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. در حالت کلی شما برای تهیه بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث به مدارکی همچون بیمه نامه شخص ثالث مربوط به سال گذشته، گواهینامه شخص راننده و همچنین کارت ملی نیاز می‌باشد. نکته ای که در رابطه با مدارک مورد نیاز برای تهیه بیمه وجود دارد، این می باشد که شما حتماً باید کارت موتور سیکلت یا همان برگه سبز که دارای تاریخ انقضای حداقل دو ساله باشد را نیز به شرکت بیمه مورد نظر ارائه کنید. همچنین شما باید از تمامی مدارک گفته شده یک کپی نیز به شرکت بیمه بدهید.

مدارک لازم برای بیمه موتور سیکلت.

بررسی مدارک برای دریافت خسارت شخص ثالث

اگر شما دچار حادثه شدید، برای دریافت خسارت شخص ثالث نیاز دارید تا یک سری مدارک را به شرکت بیمه ارائه دهید تا بتوانید هزینه ها را دریافت کنید. شما باید اصل بیمه نامه و همچنین اصل برگ سبز یا همان کارت موتور سیکلت، به همراه گواهینامه و کارت ملی فرد راننده را به شرکت بیمه ارائه کنید. همچنین شما باید یک گزارش کامل در رابطه با حادثه و همچنین کروکی که شخص پلیس به شما داده را نیز به شرکت بیمه بدهید. پس از ارائه تمامی این مدارک و انجام شدن بررسی ها، هزینه ها به طور کامل به حساب شما واریز خواهد شد.

بررسی مدت بیمه موتور

بیمه موتور سیکلت در حالت کلی دارای چند نوع مدت زمان می باشد که این مدت زمان ها معمولاً به صورت سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و یکساله است که در ادامه به بررسی تمامی این موارد می پردازیم. در حالت کلی اگر شما قصد دارید تا در ۳ الی ۶ ماه آینده موتورسیکلت خود را بفروشید می توانید از گزینه های بیمه سه یا شش ماه استفاده کنید. همچنین این امکان در اختیار شما وجود دارد که اگر در مدت زمان تعیین شده موتور خود را نفروختید، بیمه خود را تمدید کنید. نکته ای که در مورد بیمه موتور سیکلت به صورت سه یا شش ماهه وجود دارد، این میباشد که هزینه های مربوط به آن زیاد است.

در حالت کلی پیشنهاد می‌شود که بیمه یکساله را خریداری کنید. چراکه به عنوان مثال اگر شما بخواهید بیمه سه ماهه موتورسیکلت را خریداری کنید، باید نزدیک به ۳۰ درصد از حق بیمه سالانه را پرداخت کنید. همچنین اگر شما بخواهید مدت زمان شش یا نه ماهه را برای بیمه خود انتخاب کنید، باید به ترتیب ۶۰ و ۹۰ درصد از حق بیمه سالانه را پرداخت کنید. این موضوع اصلا مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل همانطور که پیشتر اشاره کردیم بهتر است که بیمه یک ساله را تهیه کنید.

دریافت بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث بدون گواهینامه

نکته‌ای که در رابطه با بیمه موتور سیکلت از نوع شخص ثالث وجود دارد، این است که شما بدون ارائه گواهینامه نیز می‌توانید این بیمه را خریداری کنید. اما معمولاً شرکت‌های بیمه در این حالت بسیاری از خسارات جانی و مالی را پوشش نمی دهند. به همین دلیل شما مجبور می شوید تا بسیاری از خسارات را خودتان پرداخت کنید. در حالت کلی پیشنهاد می‌شود که ابتدا برای دریافت گواهینامه اقدام کنید و پس از اینکه گواهینامه را دریافت کردید، برای اخذ بیمه موتور سیکلت اقدام کنید. همچنین اگر پلیس متوجه شود که شما گواهینامه ندارید موتور شما را توقیف می کند و آن را به پارکینگ منتقل می‌کند. بدین صورت تا زمانی که شما گواهینامه دریافت نکنید، اجازه ترخیص موتورسیکلت از پارکینگ را نخواهید داشت.